Střechy Skotsko a Irsko

Něco o cestě

Poznávání střech a staveb této oblasti proběhlo od 4.7.2002 – 1.8.2002. Trasu jsme absolvovali osobním autem. Střechou nad hlavou se nám na tento měsíc stal náš osvědčený stan. Celkem jsme na cestě zdolali 9.500 km, abychom poznali přírodu, podnebí, charaktery lidí a pro tyto zápisky důležitou architekturu této části světa.

První etapa naší cesty se ubírala východní částí Skotska. Charakteristikou této země jsou zelená údolí, kamenná sídla a hrady, křik mořských ptáků a hlavně úplná pohoda. Na severu Skotska jsme navštívili Orkneje, ostrovy, které dnes patří ke Skotsku. Jsou to nezalesněné ostrovy omývané Atlantikem a Severním ledovým oceánem, nachází se tu mnoho pozůstatků z doby Vikingů a z doby kamenné. Po návratu z těchto ostrovů pokračujeme přes skotskou vysočinu na divoké západní pobřeží, které je charakteristické těžkým životem domorodých zemědělců a pastvinami místních ovcí. Skotsko opouštíme trajektem, který nás přesunuje do Belfastu v Severním Irsku, které ale není cílem naší cesty. Pokračujeme dál do Irska se spoustou místní muziky, rozeklaného a divokého pobřeží a kde opravdu platí rčení: “tráva je v Irsku zelenější“. Při návštěvě Irska jsme nevynechali Aranské ostrovy s rozlehlými plážemi i krutými skalami směrem na volné moře.

Zajímavosti a rady

  • Před cestou vás může potkat i několik pohrom najednou, ale nikdy se nenechte od cesty odradit
  • Při cestě trajektem do anglického Doveru doporučujeme použít raději cestu méně luxusním trajektem z Dunkerque, vynechte Calais a ušetříte na dárky pro své bližní
  • Pokud budete spát tzv. na divoko, jsou k tomu vhodná místa více na pobřeží, ve vnitrozemí jsou oplocená velká území a nalézt majitele, aby jste se s ním domluvili není lehké
  • Nezapomeňte s sebou dobrý repelent (který je dobrý testujeme již několik let … bez úspěchu)
  • Nenechte se na silnici splést turisty z pevniny, pokud jedete vlevo je to správně! V protisměru jedou určitě oni.
  • Pro milovníky architektury doporučuji navštívit Scara Brae na Orknajských ostrovech, je tady možné vidět, co uměli lidé stavět před 5.000 lety.
  • Řídit loď a vyznat se na moři už tady umí každý malý kluk. Ale pozor, na bezpečnost na moři se tady velice dbá.
  • Nejkrásnější pláže Evropy nehledejte nikdy na jejím jihu!
  • Zde se opravdu naučíte normálně žít a pracovat i v dešti a v nepříznivém počasí. Po návratu z Anglie už nikdy nebudete potřebovat deštník

Foto

Nejprve se musíme zastavit u toho jak Irové, ale zejména Skoti a Angličani po staletí uměli a hlavně dodnes umějí krásnou práci s kamenem. Tento přírodní a v těchto oblastech nejdostupnější stavební materiál ovládají tak, že jej používají pro stavby, střechy, zídky, majáky, mosty, cedule označující obce, vodní díla apod. Podívejte se sami a věřte, že skutečnost je ještě úchvatnější.

Je také důležité zmínit, že čím drsnější životní podmínky, tím lidé kladou u staveb větší důraz na jednoduchost a funkčnost. Doufáme, že při prohlídce následujících fotek na chvíli zapomenete na nepovedená satelitní městečka devadesátých let v Čechách.


Celkem: 33Strana:  1  2  3  Další