Střechy Skandinávie

Něco o cestě

Cestu za střechami a dřevostavbami severu jsme podnikli od 4.7. do 3.8.2004. Název střechy, je v tomto případě poněkud zavádějící, důležitou součástí této poznávací cesty jsou dřevostavby, jež jsou nedílnou součástí drsného severu a o jejichž problematice místní vědí asi úplně vše, protože sever Evropy zděný rodinný domek snad ani nezná...

Abychom poznali střechy severu, snažíme se v každém větším městě navštívit např. městkou horu, rozhlednu apod. Co jsme na našem putování viděli, to se snažíme přiblížit na našich fotografiích. Doufáme, že naše putování bude pro Vás inspirací i zábavou.

První etapu cesty můžeme nazvat „Stále na sever“ – tzn. přejeli jsme trajektem do Trelleborgu a po východním pobřeží Švédska směřujeme k severu, kde nelze vynechat Stockholm – „Benátky severu“. Polární kruh překračujeme ve Finsku u Rovaniemi a pokračujeme dál do Norska, nejprve na poloostrov Varanger nacházející se u hranic s Ruskem. Nejsevernější část Norska je bez lesů, je tady drsná krajina i klima, Barensovo moře se tváří nevlídně i za krásného počasí, ale všude tady žijí lidé i přesto, že v létě nemají noc a v zimě den – prostě romantika. Opakem této drsné severní oblasti je nejsevernější, avšak komerční Nordkapp. Odtud se již naše cesta stáčí po zcela jiném, fjordy protkaném pobřeží Norského moře k jihu přes nejsevernější města Hammerfert, Tromso a Hardstad k úchvatně zeleným ostrovům Vesteralen a Lofoten. Odtud pak doslova k nejkrásnějšímu pobřežní silnicí č.17 do Trondheimu. A pak už nevynecháme ani turisticky nejznámější a nejnavštěvovanější oblasti jako Cestu Trolů, ledovec Brinksdalsbreen, rybářský Bergen, ropný Stavanger a moderní architektonicky zajímavé Oslo. S Norskem se loučíme a vracíme se po západním pobřeží Švédska do Čech.

Zajímavosti a rady

  • Když jedete na sever, nepředpokládejte, že tu komáři umrzli, není tomu tak. Repelent je na cestu nutný.
  • Ve všech třech skandinávských zemích dodržujte přísné dopravní předpisy – vyplatí se to a po čase si dokonce zvyknete. Až v Čechách si pak uvědomíte, že také existují autonehody.
  • Každý správný seveřan má loďku a chatu na opuštěném ostrůvku.
  • Pokud se dostanete až na úplný sever, vynechejte Nordkapp a místo něj procestujte poloostrov Varanger.
  • Pokud i na severu hledáte písečné pláže a modré moře s úchvatnou okolní krajinou, příležitostí bude dost a dost, ale ta nejromantičtější místa najdete na ostrůvcích za Tromso. Koupání je však jen pro otužilé.
  • Řidiči, zapomenete na výmoly a nerovnosti, ale pozor - absolutní přednost mají ovce, kozy, krávy, sobi, losi a jeleni ... A také ji náležitě využívají.
  • Mraky jsou tu níž! A je to super.
  • Nejdůležitější pravidlo pro střední a jižní Norsko: nikdy nehledat místo pro přenocování ve volné přírodě kolem fjordů, moře, jezer a řek – všude jsou chaty ... ač je Norů údajně jen 5 milionů, najít místo které není na dohled lidskému obydlí není jednoduché ... ale kdo hledá najde, např. víc ve vnitrozemí, v horách apod.
  • Přivstaňte si a nezapomeňte na rybí trh v Bergenu.
  • Množství, čistota a dravost zdejších řek je omračující. Rybáře, který zapomněl prut opřený doma o botník, asi trefí...

Foto

Dřevostavby a s nimi i jejich střechy jsou v severních částech Skandinávie řešeny opravdu co nejjednodušeji. Místní stavitele k tomu vedou drsné klimatické podmínky působící na obydlí a naproti tomu krátké letní období, po které lze provádět opravy a údržbu. V této oblasti je většina staveb dřevěných a stavby zde vytvářejí klasický barevný ráz krajiny.

Architektura velkých měst se dnes ubírá moderním a velice vkusným směrem a příkladem po této stránce velmi povedeného města je Trömso, někdy nazývané jako „Paříž severu“. Většina z těchto měst má však také své historické jádro s celodřevěnými přístavními budovami, dřevěnými i kamennými kostely. Centrem dění ve městě však zůstává přístav.

Z tesařských konstrukcí nelze nezmínit různorodé staré dřevěné kostely, při jejichž stavbách byly využívané zkušenosti ze stavby lodí.

 


Celkem: 36Strana:  1  2  3  Další